banner

Fermuar Bileşenleri ve Fermuarların Sınıflandırılması

Fermuar Bileşenleri ve Fermuarların Sınıflandırılması

Fermuar başta hazır giyim sektörü olmak üzere aksesuar, ev tekstili, dış ürünler ve benzeri birçok alanda kullanılmaktadır. Fermuar denildiğinde akla gelen ilk kullanım alanları içerisinde branda, yelken, çadır, çanta, bavul, valiz, bot, çizme, ayakkabı, kot pantolon, gelinlik, bebek ve çocuk giyim, yatak, nevresim, kılıf ve benzeri ürünler gelmektedir. Fermuar üretildiği hammaddeye metal fermuar, kemik fermuar ve naylon fermuar olmak üzere üç ana kategoriye ayrılmaktadır. Fermuarlar sınıflandırılırken de dipli fermuarlar, separe fermuarlar ve kombi fermuarlar olarak üç ayrı sınıfa ayrılmaktadır. Bu fermuar türleri ise kendi içerisinde kürsör yapısına göre çeşitlenmektedir. Fermuar denildiği zaman fermuarı meydana getiren bileşenler içerisinde şerit, diş, kürsör, elcik, üst stp ve alt stop gibi her biri ayrı işlevde olan parçalar yer almaktadır.

Fermuar bileşenlerinden biri olan şerit, fermuar dişlerinin monte edildiği bant olarak işlev görmektedir. Şerit fermuarın dikileceği ürün türüne göre yapı olarak farklılık gösterebilmektedir. Diş ise fermuarda yer alan kürsörün hareketi sonucu birbirine geçen ya da birbirinden ayrılan, şerit dediğimiz kısmın iki yanında bulunan metal, kemik veya plastik yapıdaki parçadır. Fermuar dişlisi hem üretildiği hammaddeye göre hem de dişli genişliğine göre çeşitlilik göstermektedir. Fermuar kürsörü; birbirine geçen dişleri ya da birbirinden ayrılan dişleri açıp, kapatmaya yarayan yürür hareketli parçadır. Kürsörlerde materyal yapısına göre çeşitlilik göstermektedir. Elcik fermuar üzerinde bulunan kürsörü, fermuar dişlisinde hareket ettirmeye yani fermuarı elle açıp, kapatmaya yarayan tutulabilir kürsöre bağlı olan parçadır. Plastik, metal, kemik ve benzeri birçok farklı elcik modeli bulunabilmektedir. Fermuarda yer alan üst stop fermuar tamamen kapalıyken, kürsöre bitişik olan ve fermuarın durdurucusu olarak tanımlanan üst kısımdaki elemandır. Alt stop ise yine aynı şekilde fermuar tamamen açık durumdayken kürsöre bitişik olan alt kısımdaki durdurucu elemandır.

Fermuar modelleri içerisinde yer alan ürün gamından biri de metal fermuar modelleridir.

Metal fermuarlar fermuarın dişli hammaddesine, dişli genişliğine ve kürsör modeline göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Dişli hammaddesine göre metal fermuarlar pirinç metal fermuar, pirinç oksit metal fermuar, pirinç kalay metal fermuar, alpaka metal fermuar, alpaka nikel oksit metal fermuar, bakır metal fermuar ve alüminyum metal fermuar olarak sınıflandırılabilmektedir. TİP 2 metal fermuar 3.50-3.60 mm, TİP 4 metal fermuar 4.45-4.55 mm, TİP 5 metal fermuar 5.80-6.00 mm, TİP 8 metal fermuar 8.10-8.20 mm ve TİP 10 metal fermuar 8.50-8.60 mm dişli çeşitleri metal fermuar dişli modelleridir. Kürsör yapısına göre ise metal fermuarlar; dipli metal fermuar, separe metal fermuar ve kombi metal fermuar olarak sınıflandırılmaktadır.

Kemik fermuar modelleri poly asetal hammaddesinden üretilmektedir. Genel olarak mont, kaban, eşofman gibi giysilerde kullanılmaktadır. TİP 3 kemik fermuar 4.40-4.50 mm, TİP 6 kemik fermuar 7.80-7.90 mm ve TİP 9 8.50-8.60 mm dişli çeşitleri kemik fermuar dişli modelleridir. Kürsör yapısına göre kemik fermuar modelleri dipli kemik fermuar, separe kemik fermuar ve kombi kemik fermuar olarak üçe ayrılmaktadır. Kemik fermuarların en büyük özelliklerinden biri de oldukça fazla sayıda renk seçeneğine sahip olmasıdır.

Naylon fermuar modellerinin dişlileri plastik veya polyester hammaddesinden üretilmektedir. Sınıflandırma olarak a plastik naylon fermuar ve polyester naylon fermuar olarak ikiye ayrılmaktadır. TİP 5 naylon fermuar 4.00-4.20 mm, TİP 7 naylon fermuar 4.90-5.00 mm, TİP 10 naylon fermuar 5.90-6.00 mm ve TİP 11 naylon fermuar 6.30-6.40 mm dişli çeşitleri kemik fermuar dişli modelleridir. Kürsör yapısına göre naylon fermuar modelleri dipli naylon fermuar, separe naylon fermuar ve kombi naylon fermuar olarak üçe ayrılmaktadır. Naylon fermuar modelleri genel itibariyle sıklıkla bebek, çocuk ve kadın giyiminde kullanılmaktadır.

Kürsör yapısına göre sınıflandırılan fermuar modelleri dipli fermuarlar, separe fermuarlar ve kombi fermuarlar olarak üçe ayrılmaktadırlar. Dipli fermuarlar kendi içerisinde dipli tek kürsörlü fermuarlar ve dipli çift kürsörlü fermuarlar olarak çeşitlenmektedir. Dipli çift kürsörlü fermuarlarda O tipi çift kürsörlü dipli fermuar ve X tipi çift kürsörlü dipli fermuar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ürün gamınıza uygun yapıdaki fermuar modellerini toptan fermuar satış yöntemi ile online Fermuar satış sitesi üzerinden atın alabilirsiniz.