banner

Fermuar Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Fermuar Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Fermuar uzun süre kullanımından veya yanlış kullanımdan dolayı çabuk bozulabilen bir aksesuardır. Mont, elbise, pantolon, branda, gelinlik, nevresim gibi hayatımızın birçok alanında kullandığımız fermuarlar bozulduğu zaman hemen atılmalı mı? Peki, fermuarın sökülmesi zor ise ne yapmalıyız? Fermuar bozulduğu zaman ilk aşamada tamir etmeye çalışmalıyız. Eğer ki düzelebilecek durumda değilse yeni bir fermuar alarak değiştirmemiz gerekecektir.

Abiye ve Gelinlik Fermuarları Nasıl Tamir Edilir?

Abiye ve gelinlik için hangi fermuar modeli kullanılıyor? Öncelikle bunu bilmemiz gerekiyor. Abiye ve gelinlikte genellikle naylon fermuar kullanılmaktadır. Naylon fermuar hafif kumaşlı giysilerde kullanılan narin ve zarif bir görüntüye sahip fermuar modelidir. Naylon fermuarın tamiri sırasında fermuarın dişlerinin zorlanmaması gerekir. Aksi takdirde diş kırılır veya deforme olur ve fermuar kullanılamaz bir hale gelebilir. Naylon fermuarı sıkıştıysa ve aşağı yukarı hareket etmiyorsa çok zorlama yapmayın. Sıkışan fermuarın arka kısmından kontrol edin kumaş parçası sıkışmış ise onu yavaşça çektikten sonra fermuarı hareket ettirmelisiniz. Eğer kumaş sıkışması yok ise naylon fermuarın dişlerine sabun sürerek kaygan olmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

Deri Mont Fermuarı Nasıl Tamir Edilir?

Deri montlar için kullanılan fermuar modeli genellikle metal fermuar olmaktadır. Deri ürünler keskin bir iğne veya makas ile sert bir şekilde temas ettiği zaman yırtılabilme ihtimali yüksek bir türdür. Deri mont ve deri ürünlerde bulunan fermuarları tamir ederken de deriye çok fazla temas etmemeye özen gösterilmelidir. Metal fermuarlarda yaşanan kürsör sıkışması veya fermuarın kapanmaması gibi problemlerin çözümü kısa ve basittir. Eğer ki dişler sıkışmış ise yukarıda bahsettiğimiz gibi sabun vb. maddeler sürerek fermuarın hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Fermuarınız kapanmıyor ise kürsör kısmında oluşan gevşemeden kaynaklı olabilir. Kürsörde fermuar dişlerinin geçtiği iki şeriti pense yardımıyla biraz sıkıştırırsanız dişler birbirine geçerek kapanabilecektir.

Kullandığınız ürünlere göre metal fermuar, kemik fermuar ve naylon fermuar çeşitleri kullanılmaktadır. Her fermuar modelinde oluşabilecek hatalarda öncelikte tamir etme yoluna gidilmelidir. Tamiri mümkün olmayan durumlarda yeni bir fermuar alarak ürünümüzü kullanmaya devam edebiliriz. Bozulan fermuarınızı değiştirmek veya yeni ürünleriniz için fermuar almak isterseniz Fermuar.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.